Gazete Okuyorum
ANASAYFA GÜNCEL SİYASET YAŞAM EKONOMİ SPOR SİTENE EKLE HAKKIMIZDA İLETİŞİM KÜNYE

HABER ARA


Gelişmiş Arama
DURAK FINDIK A.Ş’DEN “HER ÇOCUK BİR DÜNYA” PROJESİ

DURAK FINDIK A.Ş’DEN “HER ÇOCUK BİR DÜNYA” PROJESİ

Tarih 05 Temmuz 2018, 18:10 Editör

2018 Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı kapsamında, fındık tarımında çocuk işçiliğinin önlenmesi için Durak Fındık A.Ş ve İkizce Kaymakamlığı işbirliği ile “Her Çocuk Bir Dünya” adlı sosyal sorumluluk projesinin tanıtım toplantısı Durak Fındık A.Ş’de yapıldı.

Perşembe günü Durak Fındık A.Ş’nin Atatürk Mahallesi’ndeki yönetim yerinde yapılan lansmana Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, İkizce Kaymakamı Ali Recai Yerlikaya, Ünye İlçe Jandarma Komutanı Esat Can Öztürk, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, İkizce Belediye Başkanı Bahri Söğüt, Durak Fındık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Durak, Durak Fındık Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak, UTZ Country Representative Türkiye Direktörü Osman Yalçın Tekinarslan, İkizce MYO Müdürü Hülya Solak ve birçok davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Durak Fındık A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak, “Durak Fındık olarak 2013 yılında 25 bin adet çuval dağıtarak alfatoksin ve çocuk işçiliğinin önlenmesi noktasında bir çalışma başlatmıştık. Yine 2015 yılında, Ordu genelinde ilk ve orta dereceli okulları kapsayan 61 öğrencinin dahil olduğu bir resim yarışması düzenlemiştik. Bundaki amacımız da çocuk işçiliğinin önlenmesiydi. Yine geçen yıl İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne 8 adet toplama makinası hine ettik. Bu projenin amacı da fındıktaki maliyetleri düşürmek ve yine çocuk işçiliği ile mücadele etmekti. Bu yıl da Bu yıl da İkizce Kaymakamlığı ile ortak bir proje yapmak istedik. Projede İkizce ilçemize fındık toplamak üzere gelen ailelerin çocuklarını bir okulda toplayıp, onları gün boyu eğitici faaliyetlerle oyalayıp fındık bahçelerinden uzaklaştırma düşüncesindeyiz. Bu çocuklarımızı aynı zamanda sağlık taramasından geçirip projemizi gerçekleştireceğiz.” dedikten sonra İkizce Kaymakamı Yerlikaya’ya teşekkür etti.

Kadir Durak’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen İkizce Kaymakamı Ali Recai Yerlikaya da proje hakkında bir konuşma yaptı.

Kaymakam Yerlikaya, konuşmasında “Bilindiği üzere İkizce ilçemiz, fındık tarımının en yoğun yapıldığı ilçelerin başında gelmektedir. Temmuz ayında başlayıp Eylül ayında son bulan fındık hasat döneminde ilçemize farklı coğrafi bölgelerden yaklaşık 4 bin civarında mevsimlik tarım işçisi gelmektedir. Mevsimlik tarım işçiliği olgusunun en önemli sorunu olan çocuk işçiliği gerçeğidir. Acil Eylem Sözleşmesinin gereği olarak 2018 yılı ülkemizde çocuk işçiliği ile mücadele yılı olarak kabul edilmiştir. Çocuk işçiliği, çocukların, çocukluklarını yaşamaktan alı koyan, potansiyellerini, saygınlıklarını eksilten fiziksel ve zihinsel açıdan zararlı işler olarak tanımlanır. Bu projenin hayata geçirilmesinde çok büyük destekleri olan başta Durak Fındık ailesi olmak üzere, projenin tüm paydaşlarına sonsuz şükranlarımı sunuyorum.” İfadelerini kullandı.

Projenin Akademik Danışmanı olan İkizce MYO Öğretim Görevlisi Tuba Kontaş Azaklı da hazırladığı slayt gösterisi ile “Her Çocuk Bir Dünya” projesinin amacını, kapsamını anlatarak, proje kapsamında yapılacak faaliyetleri anlattı.

Konuşmaların ardından İkizce Kaymakamı Ali Recai Yerlikaya ve Durak Fındık A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak protokol imzalayarak projeye start verdiler.


Bu haber 594 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YAŞAM

Çiçekçi Necati Ebediyete Uğurlandı

Çiçekçi Necati Ebediyete Uğurlandı Eski Bisikletçi esnaflarından ve bir döneme Çiçekçi Necati olarak damgasını vuran 75 yaşındaki Necati Simsar 17 Nis...

TURİZM HAFTASI’NDA BAŞKAN SOBİ’DEN UYARI VE ÖNERİLER

TURİZM HAFTASI’NDA BAŞKAN SOBİ’DEN UYARI VE ÖNERİLER Ünye Turizm İşletmecileri Derneği ve Kent Konseyi Başkanı Adnan Sobi gazetemize yaptığı açıklamada, 15-22 Nisan Tur...

RESMİ İLANLAR

BEKA SORUNU24 Nisan 2019

Tarihte Bugün

Sitemizdeki haberler ve içerikler, kaynak gösterilerek yayınlanabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım