ANASAYFA HABER ARA SİYASET EKONOMİ GÜNCEL YAŞAM SPOR VİDEOLAR İLETİŞİM KÜNYE
ŞARLATANLAR GELDİ! 28 Temmuz 2014
Alevi Kültür Derneği, Aşure Etkinliği.

Alevi Kültür Derneği, Aşure Etkinliği.

Tarih 28 Kasım 2012, 12:39 Editör haber merkezi

Alevi Kültür Dernekleri Ordu Şubesi tarafından, Muharrem ayı münasebetiyle "Aşure Etkinliği" düzenlendi.

“Aşure Etkinliği”ne, Vali Orhan DÜZGÜN, CHP Ordu Milletvekili İdris YILDIZ, Garnizon Komutanı Albay Şeref ÇAKMAK, Ordu Belediye Başkanı Seyit TORUN, İl Emniyet Müdürü Hakan KIRMACI, İl Genel Meclisi Başkanı Engin TEKİNTAŞ, Gürgentepe Kaymakamı Murat SARI, Gürgentepe Belediye Başkanı Halis BAYKARA, AK Parti İl Başkanı Hüseyin AKYOL, CHP İl Başkanı Osman GÜNGÖR, MHP İl Başkanı Cemal ENGİNYURT, eski dönem Milletvekili Kazım TÜRKMEN, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan GÜLDEREN, Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Recep AYDIN, Alevi Kültür Dernekleri Ordu Şube Başkanı Selahattin ARSLAN, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.
 
“Aşure Etkinliği”nde bir konuşma yapan Vali Orhan DÜZGÜN, Muharrem ayının önemine değinerek, “Muharrem ayının onunda, bir aşure gününde Resûl-i Ekrem Efendimizin (sas) torunu Hz. Hüseyin'in ve çoğu Ehl-i Beyt mensubu yetmişten fazla masum insanın siyasi ihtiraslar uğruna Kerbela'da hunharca şehit edilmesi nedeniyle büyük bir hüzne dönüşür. Şehit edilen Hz. Hüseyin ve arkadaşları, bu acı hadisedeki asil duruşları ve haksızlıklar karşısındaki onurlu mücadeleleri ile müminlerin gönüllerinde taht kurmuş; onlara bu zulmü reva görenler ise insanlığın ortak vicdanında mahkûm olmuştur” dedi.
 
Müslümanlara düşen önemli görevlerden birisinin, bu tür müessif olaylardan ibret almak, dersler çıkarmak, birlik ve beraberliği zedeleyecek her türlü olumsuz tutum ve davranışlardan kaçınmak olduğunu söyleyen Vali DÜZGÜN, “Kerbela'da yaşanan trajedi karşısında Sünnî olan da, Şiî olan da aynı duyarlılığı gösterir. Hz. Hüseyin'i şehit edenlerin nasıl olup da kendilerini Müslüman görebildikleri sorgulanır hale gelmiştir” diye konuştu.
 
“Aşure günü birlikteliğin günüdür” diyen Vali DÜZGÜN, “Alevi ve Sünni vatandaşlarımızın aynı öze ve aynı inanca dayalı olarak birbirlerine aşure sunmaları, sevgi, barış ve kardeşliğin somut bir yansımasıdır” şeklinde konuştu.
 
Aşure’nin tek bir yiyecek olmasına karşın, birçok malzemeden yapıldığına dikkat çeken Vali DÜZGÜN, “Türkiye Cumhuriyeti üzerinde yaşayan her dil, din, ırk ve inançtan insan, bu ülkenin mozaiği ve bir araya geldiklerinde birbirlerini tamamlayan ortak kültürel değerleridir. Yüzlerce yıldır aynı bayrak altında, aynı topraklarda nasıl kardeşçe yaşamışsak, bundan sonra da bu birlikteliğimizi kimsenin bozmaya, dağıtmaya gücü yetmeyecektir” dedi.
 
“Başta şehidler efendisi Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle, ihtiramla, özlemle anıyor, asırlardan beri Hz. Peygamber (sas) ve Ehl-i Beyt sevgisi etrafında kenetlenen milletimizin barış, huzur, güven, sevgi ve saygı içerisinde yaşamaya devam etmesini Cenab-ı Mevla'dan niyaz ediyorum” diyerek konuşmasını sürdüren Vali DÜZGÜN, sözlerini, Hz. Ali'nin "Sizin en kötünüz insanları çekiştirerek dostlar arasına ayrılık düşüren ve temiz insanlara kusur bulan kimsedir" sözleriyle tamamladı.
 
Ordu Belediye Başkanı Seyit TORUN da etkinlikte bir konuşma yaparak, “Hoşgörülü ve samimi tavırları ile toplumsal yaşantımıza farklı bir zenginlik katan Alevi kardeşlerimiz, toplumumuzun çok önemli bir kesimini oluşturmaktadır” dedi.
 
“Aşure Günü”nün ülkemizde hem Alevi, hem de Sünni vatandaşlar tarafından mübarek kabul edilen, manevi atmosferi olan ve dayanışmaya vesile teşkil eden ortak değerlerden birisi olduğunu vurgulayan Seyit TORUN, “Bu ortak noktalar toplumumuzu dış mihrakların art niyetli düşüncelerinden koruduğu gibi, bu ve buna benzer faaliyetlere pirim verdirmeyecektir” diye konuştu.
 
“Bu fırsatları hem devlet olarak, hem de millet olarak kullanmalı ve geliştirmeliyiz” diyen Seyit TORUN, "Aşure Günü gibi toplumumuzda zaten yaygın olarak idrak edilen ortak paydalarımız güçlenerek artıkça, geleceğe daha güvenle bakmamızı sağlayacak, dayanak noktalarımızı çoğaltacaktır” şeklinde konuştu.
 
Alevi Kültür Dernekleri Ordu Şube Başkanı Selahattin ARSLAN da, “Böyle yası, matemi olan bir ayda sizleri aramızda görmekten gurur duymaktayız. Yaşadığımız bugünlerde bir çok sıkıntılarımız var. Ülke içerisinde, ülke dışarısında bir olmaya, kardeş olmaya mecburuz. Buna ihtiyacımız da var. Dış güçler olsun, mihrak güçler olsun, bizleri inanç boyutuyla bazı nedenlerle bölüp parçalamak istemekteler. Aslında onların inançla uğraşları yoktur. Asıl emelleri toplumu inanç üzerinden bölüp, parçalamaktır. Şöyle tarihe baktığımızda en büyük savaşlar, en büyük kanlar, inanç üzerine dökülmüştür. Bizler bir bayrak altında hepimiz kardeşiz. Böyle bir günde bizlerin yanında olduğunuz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.
 
Konuşmaların ardından, yöresel sanatçılar İhsan AKTAŞ ve Fırat BİLGİN, Alevi kültürünü yansıtan türküler söyledi. Daha sonra Alevi Kültür Dernekleri Ordu Şubesi’nin semah ekibi, müzik eşliğinde semah gösterilerini sundu.
 
Alevi Kültür Dernekleri Ordu Şubesi’nin “Aşure Etkinliği” programı, davetlilere aşure ikramı ile devam etti.

Bu haber 814 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

YAŞAM

HES İçin Anayasa Mahkemesi'ne Bireysel Başvuru

HES İçin Anayasa Mahkemesi'ne Bireysel Başvuru Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyeleri, derelerde kurulan HES'lere karşı hukuksal mücadele "ehl...

Gölevi Mahallesi İftarda Buluştu

Gölevi Mahallesi İftarda Buluştu Gölevi Mahallesi halkı, Muhtar Hasan Yüksel'in düzenlediği iftar programında bir araya geldi.

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Tüm Hakları saklıdır.Köşe yazılarının sorumluluğu yazarlarına aittir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Her Hakkı Saklıdır Gazete Okuyorum @2012