Gazete Okuyorum
ANASAYFA GÜNCEL SİYASET YAŞAM EKONOMİ SPOR SİTENE EKLE HAKKIMIZDA İLETİŞİM KÜNYE

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Fatsa ve Ünye’den Cumhuriyet Gazetesi’ne Destek

Fatsa ve Ünye’den Cumhuriyet Gazetesi’ne Destek

Tarih 02 Kasım 2016, 20:42 Editör

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve bazı köşe yazarlarının FETÖ ve PKK’ya destek verdiği gerekçesiyle gözaltına alınmasına Fatsa ve Ünye’den tepki geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi Fatsa İlçe Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Fatsa Şubesi’nin birlikte düzenlediği basın açıklamasına Eğitim-Sen, Eğitim-İş ve Fatsa Alevi Kültür Derneği Üyeleri de katılarak destek verdi.

Bugün saat 12.30’da Fatsa Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen “Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan saldırıyı kınıyoruz.” protestosunda ilk olarak ADD Fatsa Şube Başkanı Av. Nur Hilal Gündüz konuştu.

ADD Şube Başkanı Gündüz: “Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerine yönelik gerçekleşen gözaltı ve yakalama kararlarını protesto etmek için burada toplandık. Dünya biliyor ki; Cumhuriyet Gazetesi kurulduğu 1924 yılından bu yana demokrasiyi ve sadece demokrasiyi savunan ve bu ölçüde yayın yapan bir gazetedir. Askeri darbeler döneminde en çok kapatılan gazetedir. Yazarları en çok şehit edilen gazetedir. Yazarları en fazla hapishanede çile çekmiş Mustafa Balbayların, İlhan Selçukların gazetesidir. Son 50 yıldır defalarca mali kıskaç altına alınmış, siyasi iktidarlarla hiçbir ilişkisi olmamış ve çizgisinden sapmamış gazetedir. Türk yayın hayatının en köklü çınarıdır Cumhuriyet. Gözaltına alınan Hikmet Çetinkaya, Aydın Engin, Güray Öz, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Musa Kart ve diğerlerini PKK ve FETÖ adına suç işlemekle bağlantılı kılmak akıl alır gibi değildir.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Cumhuriyet Gazetesi’ne destek için toplanan kalabalık ADD Şube Başkanı Gündüz’ün konuşması sırasında “Özgür Basın Susturulamaz.” Ve “Cumhuriyet Onurumuzdur.” şeklinde sloganlar attı.

CHP Fatsa İlçe Başkanı Av. Onur Çam ise yaptığı konuşmada: “Türkiye’nin daha iyi bir Anayasaya sahip olması için iktidar partisiyle diğer muhalefet partisi MHP’yle müzakere yapan iyi bir hukukçuydu. Dolayısıyla Genel Başkan Yardımcımız Bülent Tezcan’a yapılan silahlı saldırı Türkiye’ye ve Türk hukuk sistemine karşı yapılmıştır. Bu nedenle Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı Artvin’de ve şehit cenazelerinde yapılan saldırıları da kınıyoruz.” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi’nin Cumhuriyet’le yaşıt olan bir gazete olduğunu ve Kurtuluş Savaşı’nda mücadeleye destek veren ilk gazete olduğunu ifade eden CHP İlçe Başkanı Çam, “Cumhuriyet Gazetesi için buradayız. Ve Cumhuriyet susturulamaz.” dedi.

Eyleme katılanlar konuşmalar bittikten sonra da ellerindeki Cumhuriyet Gazetesi’ni okuyarak gözaltına alınmalara tepki gösterdi.

CHP Ünye İlçe Başkanlığı’nın Dönerçeşme Meydanı’nda düzenlediği protestoda ise CHP Ünye Yönetim Kurulu üyeleri ellerindeki Cumhuriyet Gazeteleri ile katıldılar.

Saat 15:00’de başlan basın açıklamasında konuşan CHP Ünye İlçe Başkanı Ali Yalçın, “Hepimiz farklı siyasal görüşlere, bakış açılarına, yaşam tarzlarına ve farklı inançlara sahibiz. Hedefimiz temel demokratik çerçevede, huzur ve güven içerisinde yaşamak olmalıdır. Basın tüm bunları tarafsız şekilde topluma yansıtma görevini yerine getirmek zorundadır. Biz de CHP Ünye İlçe Başkanlığı olarak, Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarına yapılanlara karşı durmak için şuan buradayız.” dedi.

Bu haber 813 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

TİYALOĞLU ECZANESİ YENİ YERİNDE HİZMETİNİZDE

TİYALOĞLU ECZANESİ YENİ YERİNDE HİZMETİNİZDE Uzun yıllar Liseler Mahallesi Niksar Caddesi’nde hizmet vermekte olan Tiyaloğlu Eczanesi’nin Kaledere Mahallesi 20 ...

Saadet Partisi Milletvekili Adayı Bilgiç: “Ülkedeki Siyasi Partileri Uzaylılar Kurmadı”

Saadet Partisi Milletvekili Adayı Bilgiç: “Ülkedeki Siyasi Partileri Uzaylılar Kurmadı” Saadet Partisi Ordu Milletvekili Adayı Muammer Bilgiç, Ünye’de yayın yapan medya kuruluşlarının temsilcileri ve köş...

RESMİ İLANLAR

SENİ SORDUM17 Haziran 2018

Tarihte Bugün

Sitemizdeki haberler ve içerikler, kaynak gösterilerek yayınlanabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Beşlioğlu Web Tasarım